Sinds 24 april krijgen we ongeruste berichtjes van omwonenden. Een aantal mensen kregen een aangetekende brief en er is ook een nieuwe gele affiche opgedoken in het straatbeeld over een ‘aanvraag tot bijstelling van de milieuvoorwaarden’.
Waar gaat het om?
De aanvrager is een onderzoeker (dhr. Ward Van Roy) van het Koninklijk Belgisch instituut voor Natuurwetenschappen (KBIN). De heer Van Roy vraagt de toelating om bijkomende vliegbewegingen uit te voeren vanop Deurne, en dit met een toestel van de kustwacht dat vliegt op loodhoudende brandstof.
Nu is het zo dat de loodverbinding in loodhoudende vliegtuigbrandstof (AVGAS 100LL, aviation gas) sinds 1 mei jl. verboden werd door de Europese Unie. De EU zal echter zeer waarschijnlijk het gebruik ervan als uitzondering tot 2032 tolereren, mits het gaat om zeer lage concentraties lood in de AVGAS100LL. Voorlopig heeft de EU Commissie dit echter nog niet officieel gepubliceerd.
Voor Antwerpen gaat het om 1000 vliegbewegingen op AVGAS per jaar die nog tijdelijk worden toegestaan*.
Uit de aanvraag van dhr. Van Roy blijkt dat het KBIN eerder tot een akkoord kwam met de luchthaven waarbij 150 bewegingen van die 1000 gereserveerd werden voor hun kustwachtactiviteiten. De luchthaven verbreekt nu echter die afspraak, waardoor het KBIN het aanvragen van een bijstelling van de milieuvoorwaarden als eenvoudigste oplossing ziet om alsnog de 150 AVGAS-bewegingen te kunnen uitvoeren. Tijdens crisissituaties zou dit aantal overschreden mogen worden.
Het spreekt voor zich dat wij niet te vinden zijn voor een uitzondering op een (nog niet eens verleende) uitzondering voor het gebruik van een loodhoudende brandstof die giftige uitstoot produceert. We stellen dan ook een modelbezwaarschrift ter beschikking voor al wie ongerust is over deze aanvraag. Ook met Vliegerplein / Verlenging Nooit vzw zullen we een uitgebreid bezwaar indienen.
Instructies en het modelbezwaarschrift vindt u hier. Het kan nog ingediend worden tot en met 24 mei 2025.
*AVGAS bevat TEL (tetraethyllood). Brandstoffen waarin de concentratie van TEL (Lood) hoger ligt dan 0,1% worden verboden door Europese wetgeving. AVGAS dat op de Europese markt wordt gebracht moet weliswaar een lager gehalte bevatten, maar is daarom nog niet veilig. Iedere extra milligram lood in de omgeving is er een teveel. De 1000 vluchten die jaarlijks nog worden toegestaan vanaf 2025 maken sowieso deel uit van een uitdoofscenario. Vanaf 2030 zal het toegestane aantal met 50% verminderen en vanaf 2035 is er een nultolerantie.


