Bemiddelen om te vertragen

Wat vooraf ging: in de zomer van 2024 kreeg de luchthaven van Deurne een nieuwe, permanente omgevingsvergunning van minister Demir. Samen met Bond Beter Leefmilieu (BBL) en de toenmalige gemeente Borsbeek, vroeg Verlenging Nooit vzw / Vliegerplein de vernietiging van deze vergunning. Ze hangt immers met haken en ogen aaneen en schendt meerdere wetten. Ook Boechout en Mortsel vragen de Raad voor Vergunningsbetwistingen (RVVB), in een parallel lopende procedure, om de vernietiging.

Maar wat blijkt? Eind vorig jaar zochten de advocaten van de luchthavenuitbater (LEM) contact met de gemeente Boechout, met de vraag of ze wilden meegaan in een ‘bemiddelingsprocedure’… In juni 2025 volgde een eerste ‘verkennende’ vergadering, ingericht door een interne bemiddelaar van de Raad voor Vergunningsbetwistingen (RVVB). Deze stelde aan de Burgemeester van Mortsel en de bevoegde schepen van Boechout de vraag om te informeren bij ‘de actiegroepen’, of zij bereid zouden zijn om mee in een bemiddelingsprocedure te stappen.

De gemeente Boechout stapte aanvankelijk mee in de bemiddeling: het zag een kans dat aan haar bezwaren tegen de vergunning tegemoet zou worden gekomen. Maar er was een addertje: zolang er een bemiddeling loopt, betekent dit echter ook dat de vernietigingsprocedure wordt opgeschort. Alzo gebeurde, voor beide parallelle procedures.

Het bemiddelingstraject schoot echter helemaal niet op dus besloot Boechout ermee te stoppen. Alles wijst erop dat de LEM de bemiddeling louter als een vertragingsmanoeuvre misbruikte.
Dat was al eerder ons vermoeden, want hoe kan je nu bemiddelen over inbreuken tegen de wet? De omgevingsvergunning van minister Demir bevat immers schendingen van de gewestplannen en Ruimtelijke Uitvoeringsplannen.

De vernietigingsprocedure bij de RVVB wordt nu hervat. Hopelijk wordt er binnenkort échte vooruitgang geboekt in de dossiers.

Ontdek meer van VLIEGERPLEIN burgerplatform

Abonneer je nu om meer te lezen en toegang te krijgen tot het volledige archief.

Lees verder